Problem zadłużającego się społeczeństwa

Z pewnością większość z was jest w stanie zauważyć, że dzisiejsi obywatele świata zadłużają się na potęgę – zazwyczaj największe pożyczki udzielane są w krajach najbardziej rozwiniętych. Im kraj jest bardziej rozwinięty, tym zazwyczaj jest najbardziej zadłużony – głównie obywatele danego kraju. Ostatni kryzys finansowy jest prostym dowodem na to, że zapożyczanie się i kupowanie wielu niepotrzebnych nam do życia rzeczy nie wychodzi na dobre. Rodzina tracąc pracę nie ma pieniędzy na spłatę swoich zobowiązań kredytowych, przez co traci możliwość późniejszego ubiegania się o pożyczkę – nawet jeśli sytuacja zmieni się na lepsze. Problem zadłużającego się społeczeństwa jest widoczny praktycznie wszędzie na świecie.

Z pewnością nie sposób z nim walczyć, gdyż ludzie przywykli do kupowania rzeczy na które ich tak naprawdę nie stać. Odkładanie zakupów w czasie jest z pewnością bardzo nierozważnym posunięciem w tak niespokojnych czasach jakie mamy obecnie. Banki także obserwują zmieniającą się sytuację na rynku przez co otrzymanie normalnego kredytu zdaje się być coraz trudniejsze. Nie można mieć jednak do nikogo pretensji, gdyż wszystko jest dla ludzi.

Jeżeli ktoś jest w stanie umiejętnie wykorzystać kredyt – np. zakup komputera, który będzie mu potrzebny w pracy – to z pewnością taka forma jest dla niego odpowiednia. Problemem jest jednak mentalność ludzi, którzy zdają się kupować tylko oczami. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że ich produkty muszą być z każdym następnym wydaniem bardziej atrakcyjne dla oka – muszą być tak piękne, że ktoś się będzie musiał na nie połaszczyć. Czy jest to zdrowe? Pod względem naszego budżetu rodzinnego z pewnością nie.