Jak mądrze korzystać z pożyczek?

Zapewne chociaż raz w życiu zdarzyło Ci się korzystać z pożyczek czy kredytów. Prawda jest jednak taka, że pomimo różnych akcji edukacyjnych nadal nasze społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z tego, czemu tak naprawdę mają służyć pożyczki i jak z nich prawidłowo korzystać.

Podzielone zdania

Z jednej strony mamy wręcz skrajne opinie mówiące o tym, że pożyczki to kompletne zło i nie powinno się ich zaciągać, bo jest to korzyść wyłącznie dla banku. Jednakże druga strona medalu pokazuje, że dla wielu osób korzystanie z pożyczek to pewnego rodzaju sposób na życie. Tak naprawdę obydwa te podejścia są złe i nie można w taki sposób do tego podchodzić.

Dobrze się zastanów

Jeśli zamierzasz się zadłużyć, to koniecznie musisz wiedzieć po co konkretnie Ci ta pożyczka oraz jaka kwota jest potrzebna. Nie obejdzie się również bez szczegółowej analizy swojej sytuacji finansowej, bo przecież musisz być absolutnie pewien, że dasz radę spłacić zadłużenie. Przede wszystkim poddaj analizie fakt, czy miesięczna rata nie obciąży zbyt mocno Twojego budżetu.

Warto korzystać z kalkulatorów pożyczek, które wyliczają nam nie tylko miesięczne raty, ale również i pokazują całkowite koszty kredytu. Nie ma bowiem co od razu porywać się na pierwsza lepszą ofertę, ponieważ na rynku działa obecnie wiele instytucji pozabankowych i bankowych, które mogą mieć mniej lub bardziej korzystne propozycje dla swoich potencjalnych klientów.

Czytaj dokładnie umowy

To podstawa, ale niestety bardzo mało osób potrafi się na tym skupić tak jak należy. Często podekscytowani faktem, że mamy pieniądze nie zwracamy uwagi na to co podpisujemy i, że w umowie mogą być jakieś ukryte koszty o których pracownik banku nam nie wspomniał. Lepiej więc wziąć umowę i dokładnie przeanalizować sobie ją w domu, aby potem nie mieć żadnych problemów.